Jakie jachty można wyczarterować?

W naszej ofercie prezentujemy 3 różne wielkości jachtów. To jachty z 3 rożnych segmentów rynku, różniących się nie tylko wielkością, ale także wyposażeniem. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Zgodnie z naszym mottem “Odkrywaj Mazury po swojemu” chcemy dać każdemu możliwość wyboru, czy chce wyczarterować jacht mniejszy czy większy i bardziej komfortowy.

Co to znaczy “czarter bez patentu”? Dla kogo jest przeznaczony ?

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem na dole strony.

Balt 918 Tytan "Exclusive"

Balt 918 Tytan to elegancki jacht spacerowy z kokpitem salonowym, którego budowa sprzyja biesiadowaniu. Stanowi następcę Balta 818, który zdobył miano Jachtu Roku 2015. To najnowszy produkt renomowanej polskiej Stoczni Balt-Yacht z Augustowa, która za jakość produkowanych jachtów jest chwalona i ceniona w polskim i zagranicznym środowisku żeglarskim.

Balt 918 Tytan wyróżnia się obszerną mesą salonową, która jest jasna i nasłoneczniona. Generalnie na jego górnym pokładzie przestrzeni jest tak dużo, że prócz sterów i miejsca dla kapitana mieści się tam również aneks kuchenny z jadalnią i część wypoczynkowa.

Janmor 1200 Prestige

Janmor 1200 “Prestige” to jacht produkcji renomowanej stoczni Janmor. Łódź wyposażona jest w standardzie armatorskim, która dopiero od 2018 roku jest dostępna dla Klientów Czarterowych. Jej wyposażenie spełni oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Ciemne dębowe drewno, oryginalna stylistyka wyposażenia oraz przestronny kokpit z messą powodują, że każdy będzie czuł się tutaj komfortowo.

Calipso 750

Ze względu na bliskość natury, czyste powietrze i piękne widoki, jachting to bardzo przyjemna forma spędzania czasu. Jeśli również chciałbyś zrelaksować się w ten sposób, ale jeszcze nie czujesz się pewnie za sterami, Calipso 750 będzie dla Ciebie optymalnym wyborem. Kompaktowe rozmiary jednostki (długość: 7,5 m) sprawiają, że jest ona idealna do spędzania czasu z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi. Oprócz siebie na pokład zabierzesz jeszcze do pięciu osób. Jeśli stawiasz na minimalizm bez zbędnych bajerów i chcesz tanio wypocząć, ta łódź spełni Twoje oczekiwania. Za sprawą przestronnego wnętrza i obszernego kokpitu zapewniającego pełną wysokość stania, wszyscy będziecie czuć się na Calipso 750 swobodnie. Wasz komfort pobytu wynikać będzie także z wielu innych udogodnień.

Co to znaczy “czarter bez patentu”?

“Ale jak to? taki duży jacht i bez patentu? ” Tak, właśnie tak jest 🙂  Przyznasz że to ciekawa opcja? Spójrzmy jak kwestie posiadania patentu żeglarskiego lub motorowodnego regulują polskie przepisy. A reguluje je Ustawa o żegludze śródlądowej z 21. grudnia 2000r. wraz z póżniejszymi zmianami.

1. Prowadzenie statków przeznaczonych do uprawiania sportu lub rekreacji, zwane dalej “uprawianiem turystyki wodnej”, wymaga:
1) posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa;
2) przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej.

2.Przepisy ust. 1 dotyczą statków przeznaczonych do uprawiania turystyki wodnej:
1) o napędzie żaglowym (jachtów żaglowych), które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny;
2) o napędzie mechanicznym (jachtów motorowych), w tym także skuterów wodnych, łodzi pneumatycznych i poduszkowców;
3) o napędzie innym niż żaglowy lub mechaniczny.

W skrócie – mamy zatem wyjaśnione, że w celu uprawiania żeglarstwa rekreacyjnie na jachcie żaglowym, motorowym lub innym powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa na wodzie. Czytając ustawę dalej przeczytamy, że uprawianie turystyki wodnej wymaga posiadania odpowiedniego patentu- odpowiednio żeglarskiego lub motorowodnego – gdy będziemy korzystać z jachtów żąglowych o długości kadłuba większej niż 7,5m lub motorowych, których moc silnika wynosi powyżej 10kW czyli ok. 14KM.

Uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy.
Jest jednak wyjątek, o którym wspomnieliśmy w tytule 🙂
Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. […]
Jak to? Silnik powyżej 10kW z patentem a silnik 100-konny (czyli 75kW) bez patentu? Dokładnie tak ale, to ważne, gdy prędkość maksymalna jaką może rozwinąć statek jest ograniczona konstrukcyjnie do 15km/h. Oznacza to, że silnik może mieć moc 100KM, ale jeśli ciężar łodzi oraz konstrukcja dna kadłuba nie pozwoli rozwinąć prędkości większej niż 15km/h – możemy taką łodzią pływać bez patentu.
W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.
Pamiętasz pierwszy cytat, gdzie Ustawa wskazywała, że uprawianie turystyki wodnej wymaga przestrzegania przepisów bezpieczeństwa? Temu właśnie służy powyższy zapis – zgodnie z prawem Armator wydający Tobie jacht bez patentu musi przeszkolić Cię z podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie.

W naszej firmie czarterując jachty motorowe bez patentu w Gizycku i okolicy zostaniesz przeszkolony z zasad bezpieczeństwa przez doświadczonego Instruktora posiadającego uprawnienia Ratownika Wodnego. Po zakończeniu szkolenia otrzymasz zaświadczenie potwierdzające zdobycie nowej wiedzy.Gdybyś jednak na początku nie czuł się na siłach aby manewrować takim jachtem, możesz wykupić dodatkowe intensywne całodniowe szkolenie z manewrówki portowej. Na tym szkoleniu poznasz zaawansowane techniki cumownicze oraz manewrowe, dzięki którym opanujesz przydatne umiejętności oraz zdobędziesz bezcenną wiedzę od praktyka. A gdy wciągnie Cię pływanie jachtem motorowym na koniec rejsu możesz zrobić kurs na sternika motorowodnego w naszej firmie.

W razie dalszych pytań, skontaktuj się z nami (tel.kom. 600 202 436)
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą jachtów motorowych bez patentu.